Dobrze ten schował, kto schował w pamięci.  Dante Alighieri

MENUSponsor serwisu
 

 

POŁOŻENIE


Leszno jest dziś jednym z najpiękniejszych miast w Wielkopolsce. Leży w południowej części regionu, na Pojezierzu Leszczyńskim. Atutem miasta jest jego lokalizacja w zachodniej części Polski blisko granicy z Niemcami, pomiędzy dwoma dużymi centrami gospodarczymi - Poznaniem i Wrocławiem.

Jest jednym z niewielu miast w Polsce, które położone jest w niemal równej odległości (ok. 300 km) od trzech europejskich stolic: Warszawy, Berlina i Pragi. Do miasta łatwo można dotrzeć samochodem, koleją a nawet samolotem.

Dogodny dojazd zapewnia międzynarodowa trasa E-261 (5) łącząca Wybrzeże z Czechami, która jako droga ekspresowa połączy autostradę A-2 Berlin-Poznań-Warszawa z A-4 Drezno-Wrocław-Kraków. Przez miasto przebiega także droga krajowa nr 12 Głogów-Jarocin.

Leszno to też ważny węzeł kolejowy, z którego linie kolejowe rozchodzą się promieniście w pięciu kierunkach. W 1999 roku zostało uruchomione bezpośrednie ekspresowe połączenie z Warszawą, dzięki któremu w komfortowych warunkach i bardzo krótkim czasie można dotrzeć do stolicy Polski a także do Poznania i Wrocławia.

Miasto posiada lotnisko o nawierzchni trawiastej, które umożliwia obsługę samolotów sportowych. Właściciel, Centralna Szkoła Szybowcowa czyni starania o włączenie lotniska w Lesznie do ruchu międzynarodowego. Najbliższe porty lotnicze znajdują się w odległym o 80 km Poznaniu i w położonym w odległości 100 km Wrocławiu.

Uroki miasta w pierwszych latach po wyzwoleniu opisał jego ówczesny mieszkaniec dr Bronisław Świderski w książce wydanej w 1928 roku pt. "Ilustrowany opis Leszna i ziemi leszczyńskiej" - kliknij

 

© Copyright by Zbigniew Szczepaniak, 2002 version 1.1
Rozdzielczość 1024 x 768 - Aktualizacja 14 sierpnia 2003