o witrynie


Geneza powstania witryny

A było to tak ....

Za lasami, pod górami, lat temu ponad trzydzieści, osiadł w Dzierżoniowie rodowity leszczynianin Zbigniew S., zwabiony ogłoszeniem prasowym, oferującym godziwe wynagrodzenie za pracę i możliwość szybkiego otrzymania wymarzonego M - ileśtam. "Diora" - bo o niej mowa - w pełni, choć nieterminowo, zrealizowała obietnice zawarte w ofercie, co umożliwiło zapuszczenie korzeni całej rodzinie emigranta na dłużej. Po latach burza dziejowa zmiotła "Diorę - żywicielkę" i definitywnie przypisała emigranta - już rencistę - do ziemi dzierżoniowskiej. Łącząc zabijanie nadmiaru wolnego czasu z sentymentem do stron ojczystych, emigrant Zbigniew S. namiętnie oddawał się wirtualnym podróżom po krainie swego dzieciństwa.

Podczas jednej z nich natrafił na mini-album starych fotografii  rodzinnego miasta Leszna, który podsunął mu pomysł stworzenia witryny o XX-wiecznej historii miasta, ilustrowanej oryginalnymi zdjęciami. Niezwłocznie wysłał maila do autora albumu, z zapytaniem o możliwość zdobycia większej  ilości fotografii i prawa wykorzystania ich w publikacji internetowej. Również mailowa odpowiedź, potwierdziła posiadanie przez niego dalszych około 100 zdjęć oraz zasygnalizowała chęć zdobywania następnych i nawiązania stałej współpracy w tworzeniu regionalnej witryny historycznej. Wobec tak dużej zgodności w podejściu do sprawy, nadal anonimowi dla siebie zapaleńcy, przeszli do bardziej bezpośredniej formy komunikacji internetowej, czyli "gadu-gadu".

Już po pierwszej sesji bezpośredniej wymiany zdań, ku wielkiemu zdziwieniu i zaskoczeniu obu stron, okazało się, że rozmówcą inż. Zbigniewa S. urodzonego w Lesznie a mieszkającego w Dzierżoniowie jest inż. Zbigniew S. urodzony w Dzierżoniowie a mieszkający w Lesznie, do którego trafił również na skutek wymuszonej emigracji z gniazda rodzinnego (nazwiska i specjalności zawodowe różnią się). Fantastyczny zbieg okoliczności, ale na tym nie koniec. W trakcie dalszego poznawania się, ciągle bez kontaktów osobistych, wyszło na jaw, że Zbigniew S. mieszkający w Dzierżoniowie ma już za sobą pewne doświadczenia w tworzeniu stron internetowych i szuka ciekawego i społecznie pożytecznego tematu, natomiast Zbigniew S. mieszkający w Lesznie, mimo że wielki miłośnik komputerów, znający wiele technik i programów, nie pała miłością do samodzielnego tworzenia projekcji internetowych, ale za to posiada wrodzony talent do poszukiwania materiałów i zjednywania ludzi do siebie i swoich idei.

Obaj panowie szybko doszli do wniosku, że takiego zrządzenia losu nie można zaprzepaścić i korespondencyjnie podjęli decyzję o utworzeniu nieformalnego zespołu non profit dla zbudowania internetowego serwisu pod roboczym tytułem "Leszno w XX wieku" z podziałem zadań wynikających z naturalnych kompetencji każdego z nich.

 

 

POWRÓT