Dobrze ten schował, kto schował w pamięci.  Dante Alighieri

MENU


   

Sponsor serwisu
 

I tak to się zaczęło ...

od lewej; St. Sznigir, Zb. Gryczka, Zd. Smoluchowski Zb. Szczepaniak

St. Sznigir, Zb. Gryczka

Zd. Smoluchowski, Zb. Szczepaniak

Zd. Smoluchowski, Zb. Szczepaniak, K. Handke

K. Handke, Zb. Szczepaniak, Zd. Smoluchowski, St. Sznigir, Zb. Gryczka

Zb. Szczepaniak, Zb. Socha, Zd. Smoluchowski

 

Geneza powstania witryny

A było to tak ....

Za lasami, pod górami, lat temu ponad trzydzieści, osiadł w Dzierżoniowie rodowity leszczynianin Zbigniew S., zwabiony ogłoszeniem prasowym, oferującym godziwe wynagrodzenie za pracę i możliwość szybkiego otrzymania wymarzonego M - ileśtam. "Diora" - bo o niej mowa - w pełni, choć nieterminowo, zrealizowała obietnice zawarte w ofercie, co umożliwiło zapuszczenie korzeni całej rodzinie emigranta na dłużej. Po latach burza dziejowa zmiotła "Diorę - żywicielkę" i definitywnie przypisała emigranta - już rencistę - do ziemi dzierżoniowskiej. Łącząc zabijanie nadmiaru wolnego czasu z sentymentem do stron ojczystych, emigrant Zbigniew S. namiętnie oddawał się wirtualnym podróżom po krainie swego dzieciństwa.

Podczas jednej z nich natrafił na mini-album starych fotografii  rodzinnego miasta Leszna, który podsunął mu pomysł stworzenia witryny o XX-wiecznej historii miasta, ilustrowanej oryginalnymi zdjęciami. Niezwłocznie wysłał maila do autora albumu, z zapytaniem o możliwość zdobycia większej  ilości fotografii i prawa wykorzystania ich w publikacji internetowej. Również mailowa odpowiedź, potwierdziła posiadanie przez niego dalszych około 100 zdjęć oraz zasygnalizowała chęć zdobywania następnych i nawiązania stałej współpracy w tworzeniu regionalnej witryny historycznej. Wobec tak dużej zgodności w podejściu do sprawy, nadal anonimowi dla siebie zapaleńcy, przeszli do bardziej bezpośredniej formy komunikacji internetowej, czyli "gadu-gadu".

Już po pierwszej sesji bezpośredniej wymiany zdań, ku wielkiemu zdziwieniu i zaskoczeniu obu stron, okazało się, że rozmówcą inż. Zbigniewa S. urodzonego w Lesznie a mieszkającego w Dzierżoniowie jest inż. Zbigniew S. urodzony w Dzierżoniowie a mieszkający w Lesznie, do którego trafił również na skutek wymuszonej emigracji z gniazda rodzinnego (nazwiska i specjalności zawodowe różnią się). Fantastyczny zbieg okoliczności, ale na tym nie koniec. W trakcie dalszego poznawania się, ciągle bez kontaktów osobistych, wyszło na jaw, że Zbigniew S. mieszkający w Dzierżoniowie ma już za sobą pewne doświadczenia w tworzeniu stron internetowych i szuka ciekawego i społecznie pożytecznego tematu, natomiast Zbigniew S. mieszkający w Lesznie, mimo że wielki miłośnik komputerów, znający wiele technik i programów, nie pała miłością do samodzielnego tworzenia projekcji internetowych, ale za to posiada wrodzony talent do poszukiwania materiałów i zjednywania ludzi do siebie i swoich idei.

Obaj panowie szybko doszli do wniosku, że takiego zrządzenia losu nie można zaprzepaścić i korespondencyjnie podjęli decyzję o utworzeniu nieformalnego zespołu non profit dla zbudowania internetowego serwisu pod roboczym tytułem "Leszno w XX wieku" z podziałem zadań wynikających z naturalnych kompetencji każdego z nich.


 

© Copyright by Zbigniew Szczepaniak, 2002 version 1.1
Rozdzielczość 1024 x 768 - Aktualizacja 14 sierpnia 2003